Maltańczyki

Maltańczyki

Zakaz kopiowania!

Nasze suczki:

Cody Ines Jeny

 

Nasz reproduktor:

Leo  Muzyk

 

Maltańczyk

 

Maltańczyk jest ślicznym pieskiem , o którym marzą dziewczynki, bo chciałyby mieć taką żywą , piękną maskotkę. I chyba dla dziecka to najodpowiedniejsza rasa, bo piesek lubi dzieci, jest przyjazny, wesoły, kocha zabawy . Wystarczy mu dziennie 10 minut spaceru , woli dom, jest domatorem Maltańczyk to piesek do towarzystwa, pięknie wygląda na kolanach swojej pani, kiedy ta ogląda telewizję i przy okazji skrobie swojego pupila za uszkiem. Jeśli chcemy mieć zdrowego psa, warto kupić go z dobrej hodowli, kupując od pseudo hodowców pozornie zaoszczędzamy pieniądze. Pieski z takich miejsc, bardzo często maja mnóstwo wad genetycznych, przyplątuje się do nich milion choróbsk, rzadko taki pseudo hodowca dba o to, by szczenię miało wszystkie szczepienia i dobrą karmę, przeważnie taki psiaki rozmnażane są tylko dla zysku, siedzą w klatkach, albo w betonowych kojcach, zapalenia stawów, reumatyzm i problemy skórne to choroby , które często potem są nieodłączne. Maltańczyk to piesek bardzo wrażliwy nie wolno dawać mu nawet klapsa, może wtedy załatwiać się gdzie popadnie, ale nie jest to spowodowane złośliwością tylko stresem. Maltańczyk pod względem wrażliwości bardzo różni się od innych ras nie wolno go bić, krzyczeć, karcić to odnosi zupełnie odwrotny skutek. Dlatego też właścicielami tych piesków nie mogą być ludzie niepanujący nad swoimi emocjami, a raczej spokojni, opanowani, mający wiele cierpliwości i ciepła. Maltańczyk domaga się pieszczot i czułości i należy mu je dawać. Ponad to, dużo czasu wymaga higiena tego pieska. Starannie trzeba go wyczesywać, bo na jego długich włosach robi się kołtun. Zanim kupimy takiego psa, musimy o nim wiele wiedzieć, bo w wychowywaniu można popełnić wiele błędów. Psy tej rasy muszą być odpowiednio karmione. Nie wolno ich przekarmiać, bo przy małej aktywności można z nich zrobić kluseczki, które będą miały problemy zdrowotne. Mimo swojej mniejszej aktywności, psy wymagają ruchu, wiec codzienny 10-minutowy spacer jest obowiązkiem każdego właściciela Maltańczyka.

Kupno i wybór psa

Jeśli chcemy kupić sobie pieska , to dokładnie musimy przemyśleć jaką rasę wybrać. Jednak ludzie mają inne charaktery, inne temperamenty i od tego również zależy z kim będą przebywać w otoczeniu i czy z tym kimś będzie im dobrze. Psy, jak się okazuje tez mają różne charaktery i temperamenty. Rasę psa należy dobierać do siebie. Jeśli ktoś jest mało aktywny a weźmie np. labradora, to będzie zawiedziony, bo pies ten wymaga dużej aktywności. Z kolei jeśli ktoś, kto oczekuje od psa biegania za koniem weźmie Maltańczyka, to dostanie nerwicy, a Maltańczyk mu zdechnie z wyczerpania. To, co dla jednych jest wadą dla innych jest zaletą i po to jest tyle ras, by wybrać odpowiednią. Posiadanie psa, Maltańczyka w szczególności bardzo pozytywnie wpływa na człowieka. Czuje się on odpowiedzialny za los tego, kto nie może o nim decydować sam. Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, nigdy go nie zdradza i nie zawodzi, zawsze bezgranicznie oddany , kocha. Z psem nie można się nudzić, a w samotności można mu powierzać swoje troski i tajemnice. Zalety to niewątpliwie samopoczucie właściciela- czuje się dla kogoś ważny, kochany potrzebny , kim się zająć, na kogo liczyć, przed kim się wygłupiać, z kim się bawić, kogo kochać, z kim spędzać czas, o kim myśleć itd. Posiadanie psa pozytywnie wpływa na wychowanie dzieci. Wyrabia u nich wrażliwość, uczy swspółodczuwania, a to dziś zanikające cechy u ludzi. Pies jest dobrym motywatorem do zmiany dotychczasowego trybu życia na bardziej aktywny. Posiadanie psa może czasami przysparzać kłopotów, szczególnie , gdy chcemy wyjechać na dłuższy okres i nie ma go z kim zostawić. Zwiększają się również wydatki z budżetu domowego, bo psa trzeba karmić, leczyć , szczepić. No i od czasu do czasu odpowiedzialność, jeśli coś komuś zniszczy i stres, jeśli zachoruje. Więc warto kupić sobie Maltańczyka i urządzić mu w domu miękkie i cieple legowisko. Będzie nie tylko bratnią duszą, ale i nam będzie miło dzielić się z pieskiem uczuciami, tak , jak z innymi domownikami.

 

Wygląd

Maltańczyki to pieski , należące do jednej z grup psów do towarzystwa. Jest to pies miły, towarzyski, inteligentny i wesoły. Maltańczyk nadaje się do mieszkań w bloku, gdzie są małe dzieci i inne zwierzęta. Lubi koty. Nie walczy z nimi w domu, raczej wraz z kotami bawi się i nawet sypia Pieski te wymagają szczególnej pielęgnacji ze względu na swój długi i raczej jasnego koloru włos. Najważniejszą czynnością pielęgnacyjną jest ich czesanie. Właściciel musi robić to codziennie, bo inaczej na włosach Maltańczyka zrobią się kołtuny. Szczególna uwagę należy poświęcić uszom, łapkom , bo właśnie tam, nierozczesywane włosy zwijają się w kulki i trudno je rozczesać. Maltańczyki należy kąpać . Robi się to nie częściej niż raz na 2 lub 3 tygodnie. Do pielęgnacji włosów maltańczyka należy używać kosmetyków dla psów długowłosych, antyalergicznych oraz odpowiednich szczotek i grzebieni. Są to pieski przyjacielskie, oddane bez reszty swojemu właścicielowi, bardzo się przywiązują i niestety nie znoszą rozstań. Za swoim panem podążają krok w krok, nie opuszczają go ani na chwilkę, towarzyszą mu przy wszystkich jego czynnościach, wlepiając w niego swoje czarne ślepka.
Mimo tego, że pieski darzymy ogromna sympatią i kochamy je bardzo, musimy pamiętać, ze nie wolno nam za bardzo im pobłażać, bo staną się rozkapryszone i nie będą słuchać. Dyscyplinować je należy jak psy każdej innej rasy. Maltańczyk ze względu na swe rozmiary nie nadaje się na psa stróżującego, nikt przecież nie przestraszy się takiego małego, puchatego pieska, ale można być pewnym, że ten mały piesek zrobi wszystko co w jego mocy aby ostrzec pana przed zagrożeniem, aby powstrzymać nieproszonych gości – czyli będzie szczekał tak głośno jak potrafi. Idealnym właścicielem będzie osoba, która będzie go traktowała zupełnie normalnie – jak psa. Rozpieszczanie i ustępowanie na każdym kroku nie ułatwi waszych relacji, wręcz przeciwnie, będziecie mieć rozkapryszonego psa który swoją przewagę będzie wykorzystywał. Właścicielami tej rasy powinni być ludzie spokojni, pogodni i cierpliwi.

 

Szczekanie

Maltańczyk to rasa psów, niewielkich, delikatnych, których cechuje niezwykła elegancja. Wyróżnia go również spokojny charakter, chociaż po bliższym zapoznaniu się z tą rasa , stwierdzić należy ,ze nie brak mu energii i radości życia przede wszystkim. Piesek ten jest ulubieńcem dzieci, które niekiedy traktują go , jak maskotkę. Zwłaszcza dziewczynki przepadają za tak pięknym pieskiem. Nie należy on do psów o sportowym zacięciu i nie nadaje się ani do zbytniego wysiłku, ani do rozrabiania z innymi psami na podwórku – znacznie wyżej ceni sobie przytulanie i głaskanie. Pilnowanie domu to z pewnością nie jest jego specjalność. Co prawda, Maltańczyk szczeka, gdy przychodzi ktoś obcy i z pewnością można zaoszczędzić na autoalarmie, ale w żadnej mierze nie nadaje się on do roli psa użytkowego. Jaki powinien być właściciel Maltańczyka? Ktoś, kto takiego pieska sobie kupuje, powinien być łagodny i wrażliwy, mieć wiele czasu i wiele cierpliwości, bo piesek ten ciągle wymaga pieszczot, przytulania i zabawy. A i przy czynnościach higienicznych związanych z myciem, czesaniem, podcinaniem włosów schodzi trochę. Pieski Maltańczyki są kupowane przez panie, dla panów to zbyt delikatny i mały pies. Panie chętniej chodzą na spacer z białym kłębkiem futra na smyczy i mają mniej oporów przed wzięciem psa na ręce. Maltańczyk jest psem wymagającym troski o włos, jego włos potrzebuje starannego pielęgnacji. Maltańczyk jest idealnym pieskiem dla osób starszych, które są pełnosprawne, ale mniej ruchliwe niż młodzież. Psy te nie potrzebują przesadnie dużej potrzeby ruchu, choć nie można zapomnieć o codziennych spacerach. Starsze osoby cenią sobie przede wszystkim spokój i opanowanie swego Maltańczyka. Ponad to, są to pieski piękne, można je nosić na rekach, można z nimi podróżować, bo klatka nie musi mieć zbyt dużych rozmiarów. W czasie podróży zachowują się spokojnie siedząc na kolanach swojego właściciela. Pamiętać jednak należy, ze Maltańczyka , od szczeniaka , wychowywać należy jak pasa każdej innej rasy.

 

Charakter

Sympatyczny maltańczyk, to piesek , który ciągle chce być w centrum uwagi. Lubi towarzystwo, chce być pieszczony, głaskany, przytulany. Najbardziej lubi , kiedy leży na grzbiecie i czeka by go drapano po brzuszku. Jest to największy domator wśród psów, przepada przebywać w domu. Dawniej te pieski biegały po pałacowych i dworskich pokojach. Dziś cieszy go wygodny fotel czy kanapa i ciepła ręka pani lub pana. Lubi mieć wygodne posłanie w takim miejscu, by mieć wgląd na to, co dzieje się w mieszkaniu. Maltańczyki często przesiadują na balkonie, skąd obserwują to, co dzieje się poza nim. Maltańczyk nie lubi biegać. Na spacerach raczej zachowuje się dostojnie, spaceruje drobnym kroczkiem , zatrzymując się i rozglądając dookoła. Maltańczyk nie jest zbyt duży, ale nie boi się nawet największych psów i chętnie się będzie z nimi bawił, jeśli tylko potrafią popisać się dobrymi manierami. Maltańczyk doskonale rozumie się z kotem i będzie zachwycony nowym przyjacielem, z którym ochoczo podzieli się całym domem . Mają przecież tak wiele wspólnego zarówno on, jak i kot lubią fotel, kanapę i kolana kogoś bliskiego. Maltańczyk jest wielkim łakomczuchem. Ma duży apetyt, dlatego przy jego rozmiarach z nadmiernym karmieniem trzeba uważać, bo utyje. Maltańczyk wymaga dziennie około 60 gramów surowego, chudego mięsa (wołowina lub wieprzowina), pokrojonego w drobną kostkę, lub mielonego a do tego dobrze rozgotowany ryż (około 30 gramów) i taka sama porcja gotowanych warzyw (marchewka, zielona fasolka szparagowa, surowa sałata) lub owoców. Zachowanie w należytym stanie włosa wymaga dodatkowego podawania mu preparatów mineralno-witaminowych. Ten piesek – maskotka posiada dar zjednywania sobie serc wszystkich, którzy się do niego zbliżą. Potrafi kochać bezgranicznie bliską mu osobę i bezustannie szuka z nią kontaktu. Samotność jest dla niego trudną do zniesienia niewolą. Biel jego szaty zdaje się być odzwierciedleniem jego niewinności, radości życia i wrodzonej łagodności. Maltańczyk wszystko pojmuje, odgaduje czego się od niego żąda, jest bardzo dobrym obserwatorem i posiada znakomitą pamięć.

 

Pochodzenie

Ten śliczny , maleńki piesek pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego. Nazwa wskazuje , że z Malty. Kiedy słyszy się nazwę tej rasy, to od razu przywołuje się na pamięć obraz maleńkiej , białej, włochatej kulki i podpis ,ze jest to pies ozdobny do towarzystwa. Przodkowie tego pieska żyli w portach i nadmorskich miastach środkowego obszaru Morza Śródziemnego, gdzie polowali na myszy i szczury, licznie spotykane w portowych składach i ładowniach. Psy te znane były w Starożytnym Rzymie; były ulubionym towarzystwem matron, opiewanym w I stuleciu przez poetę Strabona. Maltańczyki były częstym motywem, obecnym w renesansowym malarstwie, ukazującym te małe salonowe pieski u boku pięknych kobiet ówczesnej epoki. Maltańczyk , to pies , którego ciało jest znacznie wydłużone i pokryte długa , białym włosem, wygląda bardzo elegancko. Z usposobienia bardzo łagodny, czuły, ale ma żywy temperament, a właściciele i hodowcy twierdzą, że należy do psów bardzo inteligentnych. Wrażenie robią jego włosy. Są długie , błyszczące, sprawiają wrażenie jedwabistych, sięgający prawie ziemi. Jedyny słaby punkt maltańczyk to zęby, które wcześnie, bo nawet w 2 roku życia pokrywają się kamieniem nazębnym, co sprzyja stanom zapalnym dziąseł i w efekcie końcowym następuje ich wypadanie. Gdy maltańczyk wiele biega na świeżym powietrzu, to do uszu wpada wiele kurzu i brudu, a nawet drobnych gałązek czy kolców, które trzeba codziennie starannie usuwać, a uszy często czyścić właściwym preparatem. Przeglądać trzeba także całą sierść psiaka, gdyż długi włos bywa atrakcyjnym siedliskiem pcheł i kleszczy, których bez starannej inspekcji po prostu nie widać. Kości Maltańczyka są dość mocne jak na psa tych rozmiarów, ale zwłaszcza dzieci muszą uważać w zabawie, by nie zrobić psu krzywdy. Nie sposób sobie wyobrazić psa lepiej dostosowanego do życia w mieście , w małych mieszkaniach czy domkach jednorodzinnych. Jedyny problem to odpowiednie karmienie: Maltańczyk jest nieduży, ale ma apetyt ogromnego wilka. Uważać należy z karmieniem maltańczyka.

 

Maltese

Maltańczyki to bardzo ciekawa rasa przede wszystkim z tego względu, że jest to rasa stworzona dla towarzystwa. Jest zaklasyfikowany do sekcji biszonów i ras pokrewnych. Jest to pies niełatwy w utrzymaniu i należy bardzo o niego dbać, w szczególności troską powinien być obdarzony w okresie dorastania. Maltańczyki często mylone są z bardzo podobną rasą psów. Każdy pies czy to duży czy mały potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy opieką obdarzyć psy, które są trudne w utrzymaniu na przykład do takich psów należą maltańczyki. Rasa maltańska jest rasą szczególnie wymagającą, ma to miejsce z uwagi na ich niesforną, długą sierść oraz trudne w utrzymaniu pazurki. Jeżeli chodzi o samą pielęgnację sierści, o kąpiele i inne zabiegi kosmetyczne. To przede wszystkim należy wspomnieć o ich układaniu, czesaniu, strzyżeniu i myciu. Jeżeli chodzi o samo mycie, to nie prawda jest slogan, który bardzo często powtarzają ludzie, którzy nie znają się na opiece nad psem, a mianowicie chodzi fakt, że zbyt częste kąpiele powodują, ze nasz maltańczyk staje się bardziej chorowity i w przyszłości będzie miał obniżoną odporność. Każdy pies powinien przede wszystkim być często kąpany z uwagi na swoje rozmiary i odległość od ziemi. Kiedy jego sierść dotyka ziemi wplątują się w nią różnego rodzaju kurze, pluskwy i bakterie. Cechy charakterystyczne maltańczyków to przede wszystkim białe proste włosy. I w tym momencie należy podkreślić, że właśnie jest to bardzo rzadko spotykana sytuacja, że psy maja włosy a nie sierść. Te właśnie włosy praktycznie w ogóle nie są gubione przez maltańczyki. Nie potrzebują strzyżenia, nie mniej jednak należy je czesać. Kolejną bardzo ważna kwestią jest to, że ras maltańczyków jest idealna dla alergików, właśnie z uwagi na posiadanie włosa a nie sierści. Nie powoduje ona żadnych problemów w codziennym życiu z alergikami. Spacery z maltańczykami powinny odbywać się minimum przez dziesięć minut. Cechy charakteru maltańczyków to przede wszystkim przywiązanie do domowników, a z drugiej strony nie ufność w stosunku do obcych osób.

 

Kupno psa

Maltańczyki są bardzo ciekawą rasą, głównie dlatego, że w olbrzymi sposób przywiązują się do swoich właścicieli oraz są bardzo nie ufne jeżeli chodzi o kontakt z obcymi ludźmi. Przede wszystkim należy opieką obdarzyć psy, które są trudne w utrzymaniu na przykład do takich psów należą maltańczyki. Rasa maltańska jest rasą bardzo wymagającą, trudne w utrzymaniu pazurki. Jeżeli chodzi o samą pielęgnację sierści, o kąpiele i inne zabiegi kosmetyczne. To przede wszystkim należy wspomnieć o ich układaniu, czesaniu, strzyżeniu i myciu. Jeżeli chodzi o samo mycie, to nie prawda jest slogan, który bardzo często powtarzają ludzie, którzy nie znają się na opiece nad psem, a mianowicie chodzi fakt, że zbyt częste kąpiele powodują, ze nasz york staje się bardziej chorowity i w przyszłości będzie miał obniżoną odporność. Każdy york powinien przede wszystkim być często kąpany z uwagi na swoje rozmiary i odległość od ziemi. Kiedy jego sierść dotyka ziemi wplątują się w nią różnego rodzaju kurze, pluskwy i bakterie. Cechy charakterystyczne maltańczyków to przede wszystkim białe proste włosy. I w tym momencie należy podkreślić, że właśnie jest to bardzo rzadko spotykana sytuacja, że psy maja włosy a nie sierść. Te właśnie włosy praktycznie w ogóle nie są gubione przez maltańczyki dlatego są one idealnym rozwiązaniem dla alergików i innych osób, które mają problemy dermatologiczne. eżeli jesteśmy zainteresowani zakupem Maltańczyka dobrze jest rozpoznać się w odpowiednich hodowcach. Najlepiej zakupić psa z hodowli należącej do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Wszystkie psy posiadają bardzo dobre rodowody z najlepszych hodowli Europejskich.. Maltańczyki tak samo jak inne psy należy kąpać w odpowiedni sposób, używając małej miski lub robiąc to w kranie. Wbrew potocznemu stwierdzeniu częste kąpiele psów nie powodują spadku ich odporności zdrowotnej. Dlatego właśnie wybór maltańczyka powinien być bardzo i jest bardzo optymalny.

 

Rys historyczny

Historycznie rzecz ujmując rasa Maltańczyków wywodzi się już praktycznie ze starożytności, to właśnie wtedy w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji te psy towarzyszyły wszystkim władcom. Jest to bardzo popularna rasa nie mniej jednak często mylona z psami o bardzo podobnej sierści. W przypadku tej rasy nie należy mówić o sierści ponieważ maltańczyki posiadają białe włosy. Cechą charakterystyczną owłosienia maltańczyka jest fakt, że ono praktycznie w ogólne nie wypada. Dlatego właśnie maltańczyki są doskonałą rasą do posiadania przez alergików oraz osoby, które są bardzo wrażliwe na wszelkie pyły, kurze oraz mają problemy natury dermatologicznej. Dlatego posiadanie maltańczyka nie powinno być żadnym problemem dla całego nikogo. Poza tym trzeba zdać sobie sprawę, że pies to nie zabawka, dlatego też należy podejść do sprawy bardzo poważnie. Przede wszystkim jeżeli decydujemy się na kupno maltańczyka, dobrze jest zrobić to w u hodowcy, który doskonale zna się na rzeczy. Wiadomo, że psy kupione właśnie u takie osoby są bardziej pewne i zdrowsze, dłużej żyją i można je wystawiać na wystawach psów rasowych. Dlatego po pierwsze zorientujemy się, którzy hodowcy są polecani przez Polski Związek Kynologiczny. Jeżeli już kupiliśmy maltańczyka znajdźmy odpowiedniego lekarza weterynarz, który pomoże nam zająć się naszym maltańczykiem w odpowiedni sposób i zadba o jego zdrowie oraz wygląd. Lekarz weterynarz musi pilnować wszystkie szczepienia w odpowiednich miesiącach życia naszego pieska. Każdy maltańczyk oprócz wizyt u lekarza weterynarza wymaga również specjalistycznych wizyt w salonach psiej piękności. Może to być zarówno gabinet weterynarza jak również specjalny salon zajmujący się tylko kosmetyką zwierząt. Maltańczyki nie są trudnymi psami w utrzymaniu. Dlatego jeżeli chcemy mieć pieska, który nie będzie sprawiał nam problemów oraz będzie łatwy w utrzymaniu oraz mało chorowity, kupmy sobie maltańczyka i na pewno będziemy z niego zadowoleni, a tak naprawdę nie tylko my ale również członkowie całej rodziny.

Psy do towarzystwa

 

Maltańczyki, ich oryginalna nazwa to Maltese. Są to typowe psy dla towarzystwa. Klasyfikuje się je do sekcji Biszonów. Maltański to jedna z najstarszych ras świata. Wiadomo, że były znane w starożytnym Egipcie, Rzymie i Grecji. Rasa ta pochodzi z wyspy Meledy, która znajduje się na Morzu Śródziemnym. Ciekawą cechą charakterystyczna Maltańczyka jest brak sierści, a posiadanie śnieżnobiałych włosów. Włosy te prawie w ogóle nie są gubione, co powoduje, że jest to idealny pies dla alergików. Jeżeli chodzi o strzyżenie to Maltańczyki wymagają go bardzo rzadko, natomiast codzienna pielęgnacja włosów sprowadza się do ich czesania. Maltańczyk jest zwierzęciem towarzyskim i bardzo łatwym w wychowaniu. Poza tym bardzo ruchliwy i lubiący zabawę. Cechą charakterystyczną jest bardzo szybka nauka nowych rzeczy i wysoki stopień posłuszeństwa. Maltańczyki żyją od czternastu do szesnastu lat. Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem Maltańczyka dobrze jest rozpoznać się w odpowiednich hodowcach. Najlepiej zakupić psa z hodowli należącej do Polskiej federacji kynologicznej. Wszystkie psy posiadają bardzo dobre rodowody z najlepszych hodowli Europejskich. Każdy pies powinien być wyprowadzany na spacer na minimum dziesięć minut. Jest to odpowiednia forma spełnienia aktywności ruchowej psa. Maltańczyki tak samo jak inne psy należy kąpać w odpowiedni sposób, używając małej miski lub robiąc to w kranie. Wbrew potocznemu stwierdzeniu częste kąpiele psów nie powodują spadku ich odporności zdrowotnej. To właśnie dzięki kąpielom Maltańczyki mogą pozbyć się wielu bakterii zamieszkujących ich sierści. Należy pamiętać aby po odbytej kąpieli Maltańczyka owinąć go w ręcznik na parę minut, po czym delikatnie wycierając go osuszyć. Tego typu zabieg zapobiegnie przeziębieniu i zawianiu naszego psa. Maltańczyk jest bardzo dobrym wyborem dla osób z alergią na sierść a zawsze marzyły o posiadaniu psa. Każdy Maltańczyk jest psem do towarzystwa i na całe życie przywiązuje się do swojego właściciela. W stosunku do ludzi obcych jest nieufny.